SSL certifikát (Secure Sockets Layer) je digitálny certifikát, ktorý zaisťuje šifrovanie komunikácie medzi webovým prehliadačom užívateľa a serverom. Je to základný prvok zabezpečenia dát prenášaných cez internet a zaisťuje dôvernosť, integritu a autenticitu dát. Keď používateľ navštívi webovú stránku chránenú SSL certifikátom, prehliadač a server navzájom vymenia si informácie a nadviažu tzv. SSL/TLS (Transport Layer Security) spojenie. Počas tohto procesu je komunikácia medzi prehliadačom a serverom šifrovaná, čo znamená, že informácie sú nečitateľné pre nepovolané osoby, ktorí by sa pokúšali zachytiť prenos dát. SSL certifikáty majú niekoľko dôležitých funkcií:
Pri webhostingu sú SSL certifikáty kľúčovým prvkom pre zabezpečenie webových stránok a ochranu citlivých dát, ako sú heslá, platobné údaje alebo osobné informácie používateľov. Webové stránky, ktoré používajú SSL certifikáty, sú označené symbolom zámku v adresnom riadku prehliadača a sú označené ako bezpečné. Použitie SSL certifikátu pri webhostingu zvyšuje dôveru používateľov vo vaše webové stránky a poskytuje ochranu proti útokom ako je útok "man-in-the-middle", kedy útočník pokúša sa zachytiť komunikáciu medzi používateľom a serverom. Tým, že zaistíte, že komunikácia je šifrovaná a že identita servera je overená, môžete minimalizovať riziko úniku citlivých informácií a poskytnúť bezpečné prostredie pre používateľov vašej webovej stránky.
Existuje mnoho rôznych certifikačných autorít (Certification Authorities, CA), ktoré poskytujú SSL certifikáty pre webové stránky. Medzi niektoré z najznámejších patria:
Toto je iba niekoľko príkladov certifikačných autorít, ktoré sú bežne používané na zabezpečenie webových stránok. Každá z týchto autorít má svoje vlastné ponuky a ceny, a voľba medzi nimi závisí od konkrétnych potrieb a preferencií používateľa.
Bezpečnosť certifikátov
Pri implementácii SSL (Secure Sockets Layer) je dôležité vykonať rad bezpečnostných nastavení, aby bola zaistená čo najvyššia úroveň ochrany dát a užívateľov. Nasledujúce sú kľúčové bezpečnostné nastavenia, ktoré by mali byť vykonané:
Dodatočné zvýšenie bezpečnosti pri použití webhosting portálu
HSTS (HTTP Strict Transport Security) a OCSP (Online Certificate Status Protocol) sú dve bezpečnostné technológie, ktoré sú často využívané pri webhostingu na posilnenie zabezpečenia webových stránok.
1. HSTS (HTTP Strict Transport Security): je bezpečnostný mechanizmus, ktorý umožňuje webovým serverom informovať prehliadače o tom, že majú výhradne používať šifrovanú komunikáciu (HTTPS) pri komunikácii so serverom. Keď prehliadač dostane hlavičku HSTS od servera, uloží si túto informáciu a v budúcnosti automaticky navštevuje danú webovú stránku iba pomocou HTTPS, aj keď používateľ vloží iba HTTP adresu.
Prínosy HSTS:
2. OCSP (Online Certificate Status Protocol): je protokol používaný na overenie platnosti digitálnych certifikátov. Keď prehliadač pristúpi na webovú stránku s HTTPS, server pošle správu OCSP, ktorá overuje platnosť SSL certifikátu. Prehliadač potom skontroluje túto odpoveď OCSP, aby sa ubezpečil, že certifikát je stále platný a nepretržite aktualizovaný.
Prínosy OCSP:
Pri webhostingu sú HSTS a OCSP dôležitými bezpečnostnými mechanizmami, ktoré pomáhajú chrániť webové stránky a užívateľov pred rôznymi formami útokov, ako sú útoky na únik dát, podvrhnutie certifikátov a ďalšie. Používanie týchto technológií je všeobecne považované za štandard pre zaistenie bezpečnosti webových stránok na internete.
Nastavenie SSL v prostredí Website
2. Po otvorení položky SSL/TLS Certificates nájdete prehľad o aktuálnom stave vaši certifikátov ktoré využívate na doméne. Systém automaticky detekuje či sa jedná o platné alebo neplatné certifikáty.
3. Pre doménu je možné nainštalovať certifikáty buď´s využitím vlastnej certifikačnej autority (Je potrebné dodať podpísaný certifikát vašou certifikačnou autoritou) alebo môžete využiť certifikačnú autoritu Lets Encrypt ktorá ponúka výdaj certifikátov bezplatne.
4. Pri výbere certifikačnej autority odporúčame zabezpečiť vydanie certifikátu pre vašu doménu, ktorá obsahuje príponu “www.”